Zázračný zázvor?

28.01.2015 10:53

Zázvor pravý je metr a půl vysoká rostlina se žlutými květy, která je známá především díky svým oddenkům. Zázvor patří k nejsilnějším bojovníkům proti volným radikálům. Obsahuje přes 40 antioxidačních látek. Některé tyto látky jsou dokonce tepelně odolné a jejich aktivita se spouští právě během vaření.

Proč se zázvor označuje za všelék?

 1. Má vliv na trávení 
 2. Pozitivní účinek při hubnutí
 3. Zlepšuje vštřebávání živin
 4. Stimuluje sekreci žaludečních a slinivkových enzymů
 5. Udržuje hladinu glukózy v krvi
 6. Pomáhá při nachlazení, chřipce
 7. Působí skvěle na unavené svalstvo
Vliv na trávení?
     Gingerol je látka, díky které má zázvor ostrou chuť. Pokud si dáte zázvor na lačno či těstě před jídlem nabudí to Váš trávicí systém natolik, že se zvýší tok energie a zrychlí se metabolismus. 
 
Pozitivní účinek při hubnutí?
      Pokud se při trávení zrychlí metabolismus znamená to, že tělo zlepšuje vstřebávání a příjem základních živin a látek v těle. Zázvor funguje i jako přírodní spalovač tuků. Dokonce navozuje pocit sytosti, z čehož vyplývá, že budete jíst menší porce a nebudete mít chutě. Také udržuje hladinu glukózy v krvi, díky tomu dochází k jednoduššímu snížení hmotnosti. 
 
Něco na Vás leze?
       Ať už je to rýma, zimnice, chřipka či jiné nachlazení zázvor Vás z toho může dostat! Stačí si 3x denně udělat čaj s medem, zázvorovou limonádu či si ho dát prostě čerstvý či sušený. Také zmírňuje bolest hlavy. Je výborným pomocníkem při těhotenským potížím. Nebo se uvádí, že zpomaluje některé druhy rakoviny!
 
Existují vůbec nějaké kontraindikace?
       Pozor si dejte, pokud užíváte léky především na ředění krve. Obecně pokud berete více léků, máte před operací nebo trpíte např. Crohnovou chorobou - je vhodné poradit se se svým lékařem. 
 

RECEPTY

Zázvorový čaj

 • Asi 2cm zázvoru (oddenku) nastrouháme najemno
 • Zalijeme horkou vodou
 • Necháme vylouhovat
 • Můžeme přidat citron, skořici či hřebíček.
 
Asijský peeling            
 • Smícháme hrubou mořskou sůl s čerstvě nastrouhaným zázvorem a šťávou z citronu. 
 • Tímto přírodním peelingem promasírujeme kůži, dokud se krystalky zcela nerozpustí. 
 • Prokrvíte tak pokožku a odstraníte odumřelé buňky.